gallery khatgram

نقد هنر امروز

گالری نقاشیخط
site artworks khatgram

نقد هنر امروز و نصیحتی به هنرمندان تازه کار

اگر بعنوان مثال شما در رشته نقاشیخط با دنیای خوشنویسی مکتب نستعلیق _ دنیای خوشنویسی مکتب شکسته نستعلیق _ دنیای خوشنویسی مکتب ثلث _ دنیای خوشنویسی مکتب معلی یا نسخ یا …. _ دنیای بزرگ رنگ شناسی و هارمونی رنگها _ دنیای تکنیک های نقاشی _ دنیای کنتراستها _ تذهیب _ مینیاتور آشنا باشید و تمام وقت و زندگی خود را لحظه به لحظه صرف ارتقاع و بهبود آنها کنید که بتوان یک اثر نقاشیخط قابل تاملی را خلق کرد _  در این صورت به هیچ رفاهی نزدیک نخواهید شد اگر به روابط و مافیا های دنیای هنر نزدیک نباشید.
در کشور ما معمولا افراد پس از اشتغال یا بعد از بازنشستگی  شروع به فعالیت های جدی هنر و پیدا کردن روابط فروش آثارهنری میکنند و این در حالیست که هنرمند واقعی بدون دریافت هیچگونه حق و حقوق و حتی با پرداخت هزینه های سنگین روزانه برای آتلیه و متریال های مورد نیاز خود  باید از دوران کودکی  و با استفاده از تمام وقت و زمان داشته  خود  _  گرایشهای خود را در هنر بسنجند و آن را در راه رشته ای از هنر که انتخاب کرده اند در تمام روز و ثانیه های زندگی خویش با هزینه های سنگین روزمره تا ابد بدوش بکشند .
برای درک بهتر این موضوع خود را بجای فردی که شاغل هست و حداقل تا ساعت 16 مشغول بکار است بگذارید  :
آیا پس از خستگی ناشی از یک کار دیگر با دغدغه های کاملا متفاوت با هنر میتوان پروژه ای را برای یک نمایشگاه پیدا کرد؟ ( یعنی حداقل 20 یا 30 تابلو ) را آماده  و آن رابه انجام برسانید ؟
اگر هم بتوانید به کمک افراد دیگر خانواده و یا آشنایان و یا نرم افزار است و یا خلق آثاری در سبک های   مدرن یا اکسپرسیونیسم ,  چراکه دغدغه های شما چیز دیگریست و زمان و فکر شما برای انجام دریافت حق و حقوقی دیگر مگر آنکه وظیفه های شغل خود را بدرستی انجام ندهید و تمرکزتان به پروژه هنری و انجام آن  باشد  !


آیا در صورت اشتغال به شغل دیگر و  همچنین تاهل در یک خانواده با تمام دغدغه های زندگی باز هم زمانی برای انجام پروژه های هنری خواهید داشت ؟!


آیا شخصی که سالها در یک اداره یا سازمان مشغول بکاری بوده است و ساعات اصلی زندگی خویش را خارج از دنیای بزرگ پروژه های هنری خود صرف کرده و حتی پس از بازنشستگی برای سرکردن اوقات فراغت خویش  روی به هنر آورده با شخصی که تمام زندگی او صادقانه روبروی یک بوم نقاشی ( برای کسب روزی و معیشت خود و خانواده اش ) بوده و بجای حقوق گرفتن روزانه متقبل هزینه های سنگینی هم هست  یکی است ؟!

 


متاسفانه در دنیای هنر امروز  چنین است و جواب تمامی سوالات بالا مثبت و  فردی که حتی در چند سازمان مشغول بکار هست باز هم زمان برای ایجاد   نمایشگاههای متعدد را نیز دارد  چه بسا که موفق تر از هنرمندان واقعی .


برای اطمینان به تمامی گالری هایی که میشناسید سر بزنید و از نزدیک از صاحب گالری سوال کنید و پیشه و شغل هنرمندانی را که در آنجا اثری را گذاشته اند بپرسید معمولا هنرمند موفقی  را نمیتوان در تمام گالری ها  یافت که تمام زمان و زمان مفید زندگیش را صرف خلق یک اثرهنری یا بوم های نقاشی خویش کرده باشد , اینچنین افرادی هم انگشت شمار هستند  و هم بسیار از موضوع فروش آثار هنری دور هستند _ بطور معمول هنرمندان در جایی شاغلند  پس   کسی به کاری که شما روی بوم انجام دادید تاملی نخواهد داشت و در هنر امروز این تامل همیشه مرحله آخر یک قرارداد در گالریها و مراکز فروش آثارهنری است  :


 در هیچکدام از گالری ها و مراکز فروش کشور از شما سوال نمیکنند که آیا شما بر سفره هنرمندان واقعی  که تمام زمان و  شغل و معیشت زندگی  او نقاشی یا هنر است و برای آن  هزینه های روزانه   زیادی را هم متحمل میشود  دست دراز کرده اید یا خیر .
 در هیچکدام از گالری ها و مراکز فروش کشور از شما سوال نمیکنند شغل شما چیست یا چند شغل دارید که متوجه باشند شما برای خلق آن اثرهنری زمان داشته اید یا خیر . فقط از شما یک CD میخواهند حاوی چند اثر هنری .
در هیچکدام از گالریها و مراکز فروش کشور از شما نمیپرسند که این  آثار را شما کار کرده اید و یا اقوام و شاگردان شما _ و یا از نرم افزار ها استفاده کرده اید یا خیر ( فقط کافیست یک امضا زیر تابلو باشد ) همین کفایت میکند !
در هیچکدام از گالریها و مراکز فروش کشور از شما نمیپرسند کارهای شما چقدر زمان یا هزینه  برده است !
در هیچکدام از گالریها و مراکز فروش کشور از شما نمیپرسند دغدغه های شما برای خلق این اثر هنری چه بوده و  مقصود یا هدفی داشته اید و یا اصلا آن را از کسی که او نمیشناسد کپی کرده اید یا خیر !
در هیچکدام از گالریها و مراکز فروش کشور از شما خورده نمیگیرند که شما بازنشست هستید و پس از 50 یا  60 سال که تمام زمان مفید کاری خود را در موقعیتهای اجتماعی متفاوت گذرانده و حالا پای در عرصه هنر گذاشته اید یا خیر !
بجای آنکه آتلیه یا کارگاهی را اجاره کرده یا بخرید و هر روز هزینه های سنگین آن و معیشت خود را از این راه بدست آورید  و همواره شاهد باشید که اشخاصی چنین تمامی حق و حقوق شهروندی شما را برای خود و در آمد بیشتر خود لحاظ میکنند  مانند افراد موفقی که در عرصه هنر امروز فعالیت دارند درست همسو با رفتار های اشتباه و غلط مافیاهای فروش آثار قدم بردارید و  مانند این افراد موفق ( به لحاظ مالی )   بجای هزینه کردن های روزانه _ جایی شاغل و حقوقی نیز دریافت کنید و به راحتی  پای در عرصه ی اشتباه و غلط فروش آثار هنری امروز بگذارید !
چون در هنر امروز هیچکس متوجه زمان تمام عیار صرف شده در یک اثر و یا هزینه های واقعی در آثار شما نخواهد شد
هیچکس متوجه نخواهد شد که شما تمام توجه و تلاشتان بدون دغدغه های دیگر فقط به انجام رساندن  این اثر هنری هست که بر روی آن کار میکنید و مجبور هستید تمام هنر و زمان و داشته های خود را در آن اثر پیاده کنید و چون آثار شما شباهت بسیار زیادی به آثار هنرمندانی دارد که در اوقات فراغت و پس از 12 ساعت فراغت و دوری از هنر کاری شبیه به کارهای شما انجام میدهند و مانند شما در گوشه ای تمام زمان و داشته های خود را فقط صرف آن اثر نمیکنند و  بجای آن به روابط فروش آثار به کمک همکاران و دوستان خود میپردازند قطعا از شما موفق تر خواهند بود

 

پس همواره سعی کنید هنر شغل دوم شما باشد یا همیشه یک سبک را در رشته هنری خود دنبال کنید تا زمان شما برای زیستن در دنیای عمیق و بیرحم هنر صرف آموزش های حقیقی و صادقی که از زیستن و مافیای فروش آثار دورتان میکند تلف نشود , چرا که مافیا و سیاستهای اشتباه و غلط  فروش آثار هنری در این خصوص هیچ ارزشی را برای شما اعمال نخواهد کرد , اگر وقتی برای  تبلیغات اشتباه آنها نگذارید . در این رابطه اگر  به زندگی  خصوصی هنرمندان بزرگ  توجه و دقت کافی داشته باشید متوجه این بی تعادلیها و بی ثباتی ها خواهید شد .
هنرمندی که بلحاظ مادی موفق شده است : مطمعن باشید زمان را  صددرصد و بطور  محض  در اختیار تعالی صداقتهای هنری و اهتمام در هنر نگذاشته است و حداقل پس از دوران بازنشستگی و یا پس از رسیدن به درآمدی جانبی به موفقیتهای خود دست پیدا کرده است .
بقول سهراب : منکه از بازترین پنجره با مردم این ناحیه صحبت کردم
حرفی از جنس زمان ( عیار زمان ) نشنیدم
(>>      هیچ چشمی عاشقانه به زمین خیره نبود      <<)
( تقریبا هیچکس را نمیتوان یافت که تمام زمان خویش را صرف یک حقیقت محض کند )
موفق باشید
برگرفته از سلایق و گفتار :  مهرداد مقدم
در تاریخ : 1397/02/10 تحریر شد
کپی برداری با ذکر منبع بلا مانع است
بهترین ها و سعادت وخوشبختی را برای همه شما عزیزان آرزو داریم
 

site artworks khatgram
نقاشیخط
site artworks khatgram
site artworks khatgram