کارشناسی نقاشیخط

نقاشیخط سایت خطگرام

نقاشیخط های سایت خطگرام

site artworks khatgram
site artworks khatgram
site artworks khatgram
site artworks khatgram

نقاشیخط عبارتست از :

خلق یک اثر هنری بوسیله بهانه ای بنام ( نقاشی ) و تمامی تکنیک های نهفته در آن که تنها بوسیله ی ممارست ها و تمارین خوشنویسی تکامل می یابد و به این صورت یک اثر نقاشیخط خلق خواهد شد . ( مهرداد مقدم )

کپی برداری از مطالب سایت خطگرام بدون ذکر منبع مجاز نیست

site artworks khatgram

گالری نقاشیخط سایت خطگرام

با مطالعه کارشناسی در سایت خطگرام شما میتوانید اثری ارزشمند را از هنرمند مورد علاقه خود تهیه کنید

site artworks khatgram
site artworks khatgram

جهت آشنایی بیشتر: نمونه ای که در زیر این متن میبینید تایپوگرافی است و به هیچ عنوان ارزش هنری ندارد و نیز همیشه در نظر داشته باشید که سایه های این نوع آثار هنری بر روی بوم های نقاشی نباید با پمپ های باد (تولید) یا خلق شده باشد

site artworks khatgram
گالری نقاشیخط
site artworks khatgram
site artworks khatgram
site artworks khatgram
site artworks khatgram

به توضیحات کارشناسی نقاشیخط دقت کامل داشته باشید

هیچگاه فریب کلمات مدرنیسم یا اکسپرسیونیسم و ….. را نخورید و صرفا بخاطر مدارک تحصیلی فرد اثر را خریداری نکنید
معمولا  اشخاصی از این ترفندها در نوشتار یا تحریر حروف در نقاشیخط استفاده میکنند که :  بعنوان شغل دوم یا چندم به نقاشیخط میپردازند و یا شدیدا به دنبال هماهنگی برای فروش آثار خود هستند تا از غافله جا نمانند و زمانی برای ممارست و تمرینهای وابسته به نقاشیخط های اصیل و واقعی ندارند – آنها باید تابلو هایشان را در چند دقیقه یا حداکثر یکروز به اتمام برسانند .
اکسپرسیونیسم : اکسپرسیونیسم یا هیجان‌نمایی (Expressionism) نام یک مکتب هنری است. اکسپرسیونیسم شیوه‌ای نوین از بیان تجسمی است که در آن هنرمند برای القای هیجانات شدید خود از رنگ‌های تند و اشکال کَجوَش (معوج) و خطوط زمخت بهره می‌گیرد و هنرمند حال و احساس خود را عجولانه و بدون هیچگونه تاملی بر روی صفحه ایجاد میکند , در این صورت اگر حروف بطور کامل نوشته و با تامل تحریر شده باشد که سبک اکسپرسیونیسم یا هیجان نمایی نیست و در غیر این صورت هم  یعنی اگر بدون تامل و با هیجان نمایی و عجولانه  حروف ناقص و خارج از چهارچوب های مکتب های خوشنویسی : نستعلیق شکسته نستعلیق – ثلث – رقعه – معلی و خطوطی اصیل و قدیمی تحریر و رسم شده باشد وبه هیچ وجه شامل نقاشیخط یا خوشنویسی نخواهد بود.
مدرنیسیم : (Modernism ) نماد دوراني است كه در آن حوزه هاي رفتار ديني و دنيوي از يكديگر تفكيك شدند كه از آن مي توان به رويارويي و مقابله با سنت ها ياد كرد _  پس مجددا بدلیل اینکه آثار خوشنویسی مرتبط به شاید صدها سال قبل میشود نمیتوان آن را بجای تحریر خوشنویسی دانست و فقط در بگراند های نقاشیخط میشود از آن استفاده کرد و نوشتار و تحریر به اصطلاح من درآوردی به هیچ وجه شامل نقاشیخط یا خوشنویسی نخواهد شد و صرفا یک نقاشی بیشتر به حساب نمیآید .
برای اطلاعات بیشتر این نوع سبک ها میتوانید آثار مدرن اروپایی و یا قاره های دیگر را در اینترنت سرچ و مطالعه کنید , در این جستجو به هیچ وجه به قیمت های بالا در یک اثر مدرن یا اکسپرسیونیسم و … دقت نکنید  ,  چرا که معمولا اکثر آثاری که به قیمت بالایی به فروش میرسد  صرفا توسط گروه و مافیای آن اثر برای رسیدن به منافع مالی آن گروه یا مافیا مطرح و قیمت گذاری شده است  .  مثلا شما تمام تابلو های  به اصطلاح مدرن و گران قیمت را ذخیره کنید بدون هیچ دقتی به شکل و شمایل آن آثار نگاه کنید و از خودتان سوال کنید این شکل را میتوانید رسم کنید یا خیر _ بقدری این آثار سبک و سطحی است که قطعا میتوانید _ پس هیچ وقت ذهن خودتان را مشغول قیمتگذاری وسرمایه گذاریهای سنگین  مافیاهای هنری  نکنید چراکه در نهایت صاحب اثر یا رنگ استفاده شده در اثر را به رخ شما خواهد کشید و یا استفاده از یکسری نسبت که آن نسبت های ریاضی به هیچ وجه بطور دقیق  در نقاشی قابل اجرا نیست و کاملا حسی هستند.
با مطالعه دقیق و صحیح  آثار مدرنیسم و غیره در خارج از کشور به وسیله جستجو در اینترنت کاملا میتوانید شاهد زمان و تکنیک های سنگین و زمان بر در برخی از آن اثار شوید _  و  با کمی دقت متوجه خواهید شد که برخی از این آثار که مثلا روی دیوار ها هم اگر به سبک های مدرن یا اکسپرسیونیسم و امپرسیونیسم و …. کار شده است بسیار عمیق و زمان بر بوده و شامل حقیقت ها و صداقت های اخلاقی و هنری است و درضمن هیچ سنخیتی با اساس و ریشه خوشنویسی یا نقاشیخط ندارد .
برای روشن شدن بیشتر این موضوع به مثال یکی از آثار سبک های مدرن خارج از کشور توجه کنید :
نقاشیخط سایت خطگرام
بعنوان مثال  اثر بالا متعلق به ( معروفترین ) هنرمند و نقاش اسپانیایی است که در ذهن شما هک شده است , یعنی : ( پابلو پیکاسو )
فقط کمی فکر کنید ! آیا خود شما یا فرزند هشت ساله ی شما نمیتواند چنین نقاشی یا اثری حتی  از این زیباتر رسم کند ؟! به چشم های این چهره  دقت کنید که چقدر ابتدایی و خالی از ارزش های هنری است !
با این مثال سعی دارم  شما را از حرکت ها و سرمایه گذاری های سنگین  مافیاهای فروش آثار هنری دور کنم و توجه شما را به حقیقت هایی که در بازارهای هنری باب هست و ذهن شما را شدیدا از زمان و تجربه و صداقت های  صرف شده در آثارهنری دور میکند جلب کنم . چرا که این کم شدن زمان و تجربه ها سود های مضاعف و سنگینی را به  مافیاهای فروش آثار میدهد و شما را بسیار زیاد  از ارزش های واقعی و صادقانه هنر دور میکند و به همین دلیل همیشه از مشتری شنیده میشود که : ( من از هنر سر در نمیآورم ) دلیل بیان این جمله از زبان مشتری فقط توضیحات این نقاشی  و توان تعداد بالای تولید تابلوها وآثار هنری است .
در واقع این نقاشی و امثال آن تنها ارزشی که دارد این است که هنرمند بیچاره ای که بعد از سالها تلاش و مطالعه بواسطه تبلیغات نادرست معروف شده است تعداد بیشتری میتواند اثر خلق یا تولید کند و در نتیجه صرفا مادیات بیشتری برای آنها اندوخته خواهد شد .
در کارهای پابلو پیکاسو آثار قابل تامل و سالمی هم هست و او از کودکی مشغول پیشه نقاشی بوده است ولی در حقیقت  این سبک آثار متاسفانه بسیار سطحی و بی ارزش است .
گویی پابلو پیکاسو با خلق چنین آثاری سعی دارد به ما با تاکید بفهماند که حتی فروشندگان آثار هنری نیز درک منطقی و هنرمندانه ای  از یک اثر هنری با ارزش ندارند و صرفا بدنبال  معروفیت یک برند و نام هنری هستند و ایضا   مشتریان بیچاره ای که به آنها رجوع میکنند .
نویسنده : مهرداد مقدم
site artworks khatgram
site artworks khatgram
site artworks khatgram

راهنمایی کوتاه و بسیار مفید برای تشخیص و کارشناسی قبل از خرید یک اثر نقاشیخط

 نقد و توجیح اصولی تشخیص نقاشیخط های اصیل و ریشه دار با آثاری که در مدت کوتاهی ( تولید ) میشوند را با کمی دقت میتوان تشخیص داد _  عزیزانی که قصد انتخاب یک اثر نقاشیخط دارند تشخیص زمان و ارزش و تجربه صرف  شده در یک اثر نقاشیخط را همانطور که در این سایت از نگارش های تایپوگرافی برای طراحی سایت استفاده شده با مقایسه تابلو ها به راحتی میتوانند تشخیص دهند  و تفاوت تایپوگرافی که در چند ثانیه بجای نقاشیخط اصیل و ریشه دار انجام میشود کاملا قابل تشخیص است :

مثلا در صورتی که از نرم افزار بجای دست استفاده شده باشد و معمولا از شبرنگ استفاده میکنند که اگر در سطوح مقطع حروف دقت کنید , صافی بسیار یکدستی را میبینید ,  در این صورت حتما مطمعن باشید که آن اثر به هیچ وجه  هنر دست نیست و خالی از ارزش های نقاشیخط و یا خوشنویسی است ,

زمانی که حروف به یک اندازه و یک شکل تکرار شده با کمی دقت در اندازه ها و اشکال حروف کاملا مشخص هست که با کمک نرم افزار انجام شده است و یا خیر .

به این صورت با اندکی دقت میتوان تشخیص داد که با استفاده از نرم افزار و کپی و یا از کلماتی مانند انتزاعی و مدرنیسم و اکسپرسیونیسم و …. در  فقط قصد فروش آثار تولید شده را دارند و یا از ممارست و تمرین و تجربه و زمان بهره گرفته اند .

همیشه در نظر داشته باشید وقتی کلمه خط یا خوشنویسی در یک اثر بیان شود امکان اجرای سبک های  مدرنیسم و اکسپرسیونیسم و ….  در نوشتار حروف بی ارزش و بی فایده و غیرممکن است مگر در بگراند های نقاشیخط در غیر این صورت اثر در مدت بسیار کوتاهی و کاملا بدون قواعد یا اصل و ریشه خوشنویسی و خطاطی خلق شده است و به هیچ وجه ارزش هنر نقاشیخط و خوشنویسی را شامل نمیشود .

پس حتما در آثار نقاشیخط  دقت کامل و کافی داشته باشید که یکی از مکتب های خطاطی : نستعلیق – ثلث – نسخ – شکسته نستعلیق – معلی – رقعه و یا خوشنویسی های  اصیل و قدیمی اجرا شده باشد و اگر نه تابلو را با نام نقاشی خریداری کنید و اسم حداقل چهل سال تلاش و تمرین ( در هر مکتب خوشنویسی ) و چیزی بالغ بر 1500 قاعده و اصل در خوشنویسی و خطاطی  را به کلمه نقاشی نچسبانید و اجازه سودجویی به افرادی که ده ها اثر را درکمتر از یک روز خلق میکنند ندهید .

اینها شعور و صداقتهایی  است که در سایت خطگرام حتما رعایت میشود

site artworks khatgram
نقاشیخط سایت خطگرام

نقاشیخط رقص سما

نقاشیخط در مکتب نستعلیق و شکسته نستعلیق _ شعر: سحر بلبل حکایت با صبا کرد _ سایز : 180x105cm _ Acrylic on canvas

خط گرام نقاشیخط

نقاشیخط الهه ناز

نقاشیخط در مکتب معلی _ باز ای الهــه نــاز بــا دل من بساز _ Acrylic on canvas _ size : 135x95 Cm _

site artworks khatgram
site artworks khatgram
site artworks khatgram
site artworks khatgram
site artworks khatgram

خطگرام : مشاور رایگان و بیطرف برای شما عزیزان

بطور معمول و طبق تجربه بسیار مشاهده میشود که مشتریان به محو شدن یا به اصلاح خودشان ترکیب و هارمونی رنگها در یک اثر توجه زیادی دارند که همانطور که در بالا شرح داده شد در صورتی که اثر با نرم افزارها و تجهیزات مکانیکی مانند پمپ های باد در کمترین زمان  تولید شده باشد کاملا خالی از ارزش های حقیقی هنری هست و در این صورت آن اثار فقط جنبه دکوراتیو و بازاری دارد .

آگاهی شما برای هزینه ای که میکنید در این خصوص کمک بزرگی هم به دنیای هنر و هنرمند و هم به خود شما میکند .

پس با توجه به  موضوعات ذکر شده و کارشناسی کوتاهی که شد میتوانید آثارهنری مورد نیاز خود را با هر رنگ و متریال و از هنرمند یا مجموعه ای که صلاح میدانید  تهیه کنید .

 بهترین ها را برایتان آرزو داریم

site artworks khatgram

در آخر نصیحتی به هنرمندان تازه کار

اگر شما در رشته نقاشیخط با دنیای خوشنویسی مکتب نستعلیق _ دنیای خوشنویسی مکتب شکسته نستعلیق _ دنیای خوشنویسی مکتب ثلث _ دنیای خوشنویسی مکتب معلی یا نسخ یا …. _ دنیای بزرگ رنگ شناسی و هارمونی رنگها _ دنیای تکنیک های نقاشی _ دنیای کنتراستها _ تذهیب _ مینیاتور آشنا باشید و تمام وقت و زندگی خود را لحظه به لحظه صرف ارتقاع و بهبود آنها کنید به هیچ رفاهی نزدیک نخواهید شد اگر به روابط و مافیا های دنیای هنر نزدیک نباشید.

در کشور ما معمولا افراد پس از اشتغال یا بعد از بازنشستگی  شروع به پیدا کردن روابط فروش آثارهنری میکنند و این در حالیست که هنرمند واقعی باید از دوران کودکی  و با استفاده از تمام وقت و زمان داشته  خود گرایشهای خود را در هنر بسنجد و آن را در راه رشته ای از هنر که انتخاب کرده در تمام روز و ثانیه های زندگی خویش بکار بگیرد .

برای درک بهتر این موضوع خود را بجای فردی که شاغل هست و حداقل تا ساعت 16 مشغول بکار است بگذارید  :

آیا پس از خستگی ناشی از یک کار دیگر با دغدغه های کاملا متفاوت با هنر میتوان پروژه ای را برای یک نمایشگاه پیدا کنید ( یعنی حداقل 20 یا 30 تابلو ) را آماده  و آن رابه انجام برساند ؟

اگر هم بتوانید به کمک افراد دیگر خانواده و یا آشنایان است و یا خلق آثاری در سبک های   مدرن یا اکسپرسیونیسم ,  چراکه دغدغه های شما چیز دیگریست مگر آنکه وظیفه های شغل خود را بدرستی انجام ندهید و تمرکزتان به پروژه هنری باشد که در دست دارید !

آیا در صورت تاهل در یک خانواده با تمام دغدغه های زندگی باز هم زمانی برای انجام پروژه های هنری خواهید داشت ؟!

آیا شخصی که سالها در یک اداره یا سازمان مشغول بکاری بوده است و ساعات اصلی زندگی خویش را خارج از دنیای بزرگ پروژه های هنری خود صرف کرده و حتی پس از بازنشستگی برای سرکردن اوقات فراغت خویش  روی به هنر آورده با شخصی که تمام زندگی او صادقانه روبروی یک بوم نقاشی ( برای کسب روزی و معیشت خود و خانواده اش ) بوده و بجای حقوق گرفتن روزانه متقبل هزینه های سنگینی هم هست  یکی است ؟!

 

متاسفانه در دنیای هنر امروز  چنین است و جواب تمامی سوالات بالا مثبت و  فردی که در چند سازمان مشغول بکار هست باز هم زمان برای ایجاد  حتی نمایشگاههای متعدد را نیز دارد .

برای اطمینان به تمامی گالری هایی که میشناسید سر بزنید و از نزدیک از صاحب گالری سوال کنید و پیشه و شغل هنرمندانی را که در آنجا اثری را گذاشته اند بپرسید معمولا هنرمند موفقی  را نمیتوان در تمام گالری ها  یافت که تمام زمان و زندگیش صرف خلق یک اثرهنری یا یک بوم نقاشی  باشد , اینچنین افرادی انگشت شمار هستند  و معمولا یا در جاهای مختلفی تدرس میکنند ویا به هر حال جایی شاغل هستند ,   کسی به کاری که شما روی بوم انجام دادید تاملی نخواهد داشت و در هنر امروز این تامل همیشه مرحله آخر یک قرارداد در گالریها و مراکز فروش آثارهنری است  :

  •  در هیچکدام از گالری ها و مراکز فروش کشور از شما سوال نمیکنند که آیا شما بر صفره هنرمندانی که تمام شغل و معیشت زندگی  او نقاشی یا هنر است و برای آن  هزینه های  زیادی را هم متحمل میشود  دست دراز کرده اید یا خیر .

  •  در هیچکدام از گالری ها و مراکز فروش کشور از شما سوال نمیکنند شغل شما چیست یا چند شغل دارید که متوجه بشوند شما برای خلق آن اثرهنری زمان داشته اید یا خیر . فقط از شما یک CD میخواهند حاوی چند اثر هنری .

  • در هیچکدام از گالریها و مراکز فروش کشور از شما نمیپرسند که این  آثار را شما کار کرده اید و یا اقوام و شاگردان شما یا از نرم افزار ها استفاده کرده اید یا خیر ( فقط کافیست یک امضا زیر تابلو باشد ) همین کفایت میکند .

  • در هیچکدام از گالریها و مراکز فروش کشور از شما نمیپرسند کارهای شما چقدر زمان یا هزینه  برده است 

  • در هیچکدام از گالریها و مراکز فروش کشور از شما نمیپرسند دغدغه های شما برای خلق این اثر هنری چه بوده و  مقصود یا هدفی داشته اید و یا اصلا آن را از کسی که او نمیشناسد کپی کرده اید یا خیر .

  • در هیچکدام از گالریها و مراکز فروش کشور از شما خورده نمیگیرند که شما بازنشست هستید و پس از 50 یا  60 سال که تمام زمان مفید کاری خود را در موقعیتهای اجتماعی متفاوت گذرانده و حالا پای در عرصه هنر گذاشته اید یا خیر .

  • بجای آنکه آتلیه یا کارگاهی را اجاره کرده یا بخرید و هر روز هزینه های سنگین آن را بپردازید مانند افراد موفقی که در عرصه هنر امروز فعالیت دارند جایی شاغل شوید و بجای هزینه کردن های روزانه _ حقوقی نیز دریافت کنید و به راحتی  پای در عرصه ی اشتباه و غلط فروش آثار هنری امروز بگذارید .

 

پس همواره سعی کنید هنر شغل دوم شما باشد یا همیشه یک سبک را در رشته هنری خود دنبال کنید تا زمان شما برای زیستن در دنیای عمیق و بیرحم هنر صرف آموزش های حقیقی و صادقی که از زیستن و مافیای فروش آثار دورتان میکند تلف نشود , چرا که مافیا و سیاستهای اشتباه و غلط  فروش آثار هنری در این خصوص هیچ ارزشی را برای شما اعمال نخواهد کرد , اگر زمانی برای  تبلیغات اشتباه آنها نگذارید . در این رابطه اگر  به زندگی  خصوصی هنرمندان بزرگ  توجه و دقت کافی داشته باشید متوجه این موضوع خواهید شد .

هنرمندی که بلحاظ مادی موفق شده است : مطمعن باشید زمان را  صددرصد و بطور  محض  در اختیار تعالی صداقتهای هنری و اهتمام در هنر نگذاشته است و حداقل پس از دوران بازنشستگی و یا پس از رسیدن به درآمدی جانبی به موفقیتهای خود دست پیدا کرده است .

موفق باشید

بهترین ها و سعادت وخوشبختی را برای همه شما عزیزان آرزو داریم

 
 
site artworks khatgram
site artworks khatgram
site artworks khatgram
site artworks khatgram
site artworks khatgram